Google +1 Nedir?

#18 Mayıs 2012 | Blog

Google’ın +1 butonu Tahminlerin üstünde bir ilgi ile Tweet butonundan daha çok etkili oldu.

Sosyal ağlarda kullanıcılara sunulan özellikler kadar site ve bloglarla olan entegrasyonu da ciddi bir önem taşıdı. Facebook, Twitter, StumbleUpon gibi sosyal ağların “paylaş” veya “beğen” gibi eklentileri şu anda tüm site ve blog türleriyle entegreli çalışıyor. Bu eklentiler sayesinde siteler ve bloglardaki beğeni toplayan bir içeriğe rastlayan kullanıcılar tek bir tıklamayla üyesi olduğu sosyal ağda bunu yayınlayabiliyor.

Eklenti trendine en son katılan firma ise Google oldu +1 ile Google Tweet’i geçti.
Beğenilen  içerikler için +1 butonuna tıklayarak ve Google’a bu içeriğin daha önemli olduğu belirterek Arama sonuçlarında da  fazla +1 alan içerikler üst sıralara çıkabiliyor.

BrightEdge adlı SEO uzmanı tarafından yapılan araştırmaya göre Google +1 butonu beklenenin çok daha üstünde işgi görüyor. İşletme internetteki en büyük 10,000 siteyi analiz ederek sosyal ağ eklentilerinin ne kadar yaygın kullanıldığını belirledi.

Sonuçlara göre +1 butonu son haftalarda %33’lik artışla toplam sitelerin %4.5 oranla kullanılır hale geldi. Haziran ayında bu oran %3.5 idi. Twitter eklentileri ise toplamda %3.4 oranı ile bu sitelerde kullanılıyor. Twitter’ın Paylaş ve Anlık Takip adında iki butonu bulunuyor.

Bu listesinin en tepesinde Facebook var. Facebook işin öncüsü olmasının verdiği avantaj ile birden fazla eklenti çeşidiyle %20 oranında bu sitelerde kullanıldığı raporda yer aldı.

Nisan ayında “Paylaş” butonunu yaygın kullanıma sunan Facebook.com bu eklenti ile haftada 50,000 siteye eklendiği ortaya çıktı. Aylık süre içerisinde ise bu sayı tam 100,000 oldu. Yapılan araştırmada sitelerin %51’inde sosyal ağ eklentisi bulunmuyor. Önümüzdeki günler içerisinde daha bir yoğunluk kazanacağının sinyallerini de vermiş oldu.

Yazar HakkındaYorumlar

 1. özel web tasarım says: 04 Aralık 2015

  Makalelerinizi takip ediyorum teşekkür ederim

 2. web tasarım says: 04 Aralık 2015

  Her zamanki gibi faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim

 3. istanbul web yazılım says: 10 Aralık 2015

  Takip ediyorum teşekkür ederim

 4. doğru web tasarım says: 10 Aralık 2015

  İyi bir içerik olmuş teşekkürler

 5. web tasarımı says: 11 Aralık 2015

  Biraz site gezdikten sonra bu konuyu bulabildim çok teşekkürler

Yorum yaz