Hastanelere Cihaz Takip Sistemi Geliyor

#12 Eylül 2017 | Blog

Sağlık Bakanı Demircan, “Hastanelerdeki cihazları takip etmek için, cihaz takip sistemine geçeceğiz. Bir cihaz randevudan dolduysa vatandaş, o bölgedeki en yakın cihaza yönlendirilecek” dedi.

Sağlık Bakanlığı ilaç takip sisteminin ardından cihaz takip sistemini de hayata geçiriyor. Elektronik hastaneye doğru gittiklerini söyleyen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Buradan düğmeye bastığımdaSamsun Eğitim Araştırma Hastanesindeki tomografi, MR cihazları bugün kaç film çekmiş. Diğer cihaz kaç tane çekmiş görebileceğiz. Tomografi cihazı ne zaman bozuldu ne zaman istemini yaptılar onların hepsini göreceğiz” dedi.

CİHAZ VERİMLİ KULLANILACAK

Sağlıkta yeni atılımlar hakkında Yeni Şafak’a bilgi veren Demircan özetle şunları söyledi: “Bir cihaz randevudan dolduysa o bölgedeki en yakın cihaza vatandaş yönlendirilecek. Amacımız hem hizmeti görmek hem de cihazı en verimli şekilde kullanmak. Artık interaktif bilgi iletişim çağında vatandaşımızın makul olmayan gerekçelerle uzun tarihli randevular almayacak. Hasta MR çekilirken bilgileri otomatik olarak kayıt sistemine düşecek. Bozulduğu zaman anında servise bildirilecek” dedi.

TAKİP SİSTEMİNE GEÇİLİYOR

“Bizim ditijal hastane diyeceğim elektronik bilgiler üzerinde oturan hastane modelimiz bitmek üzere. Kağıtsız hastane terimi kullanmak istiyoruz. Artık kağıt kullanmayalım. Kimliğinizde girdiğinizde sistem başladı, doktorda görülüyorsunuz, ondan sonra muayene yapıldıktan sonra laboratuvar istedi elinize kağıt vermeye gerek yok. Bu noktaya doğru Türkiye’ye gidiyor.”

KANSER İLACINDA AÇIĞI KAPATTIK

“Bizim iki tedarikçimiz vardır İngiltere ve ABD. İngiltere’deki artık üretmiyor. ABD’deki ile biz aradaki ihtiyaç açığını kapattık. Aynı ilacın Türkiye’de lisansını alan bir firmamız var. Önümüzdeki günlerde üretime geçecek.Türkiye’de ilaç sanayinde ciddi yerlileşme var. Bizim üzerinde dikkatlice durduğumuz önemsediğimiz bir alan daha var. Biyoteknoloji geleceğin ilaç ve diğer alanlarında Türkiye’de yüz güldürücü adımlar var. BenTürkiye’nin insan gücünün bu merhalede devreye sokulabileceğine inanıyorum. Uyuşturucu ile top yekûn seferberlik yapıyoruz. Bu gerçekten Türkiye için bir tehdit . Dünya uyuşturucu baronları Türk gençliği bir şekilde hedef seçilmiş gibi görünüyor.”

saglikta-dijital-donem-hastanelere-cihaz-takip_9995870_8717_z7

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ

“Yerel yönetimleri işin içine çekmemiz lazım özellikle şehir merkezlerinde. Şehir merkezlerinde yerel yönetimler işin içine girerse bu iş daha verimli hale dönüşür. Bununla ilgili çalışmalarımıza şuanda tam start verilmiş değil ama fikri kısmı tamamlamak üzereyiz. Sağlık sadece hastaneden ibaret değil. Hastane en son iş. Oysa sağlık sağlıklı bir çevre ister.”

Yazar HakkındaYorumlar

Yorum yok.

Yorum yaz