Windows Lisans Tipleri (Oem Lisans,Open Lisans,Akademik Lisans)

#10 Mart 2014 | Blog, Teknik Konular

Windows Lisans alırken karşımıza çıkan bir çok kelimelerin anlamlarını bilmemekteyiz. Windows’un biz kulanıcılarına

sunduğu kişi ve kurumlara özel lisans tipleri bulunmaktadır.Windows lisans alırken dikkat etmemiz gereken hangi

Lisans tipine ihtiyaç duyduğumuzu anlamamızdır.Oem Lisas , Open  Lisans,Akademik Lİsans nedir:

OEM lisans nedir:oem lisan anlamı “Original Equipment Manufacturer ” türkçesi “Orijinal Donanım Üretici”si OEMLisans sadece yeni bir donanım alırken alabileceğimiz. Sadece yeni bir bilgisayar alırken kulana bildiğimiz o bilgisayar ait bir lisans türüdür. Oem lisans  faturaldırıldığı bilgisayar dışında hic bir bilgisayarda kullanılamaz.

OPEN Lisans : Open lisans anlaşmaları küçük ölçekli işletmeler, kurumsal işletmeler ve devlet daireleri  kısaca tüm kurumlara yöneliktir. Birden fazla lisans almanın en kolay yoludur ve istenilen kullanıcı sayısına yükseltebilme olanağını sağlar; toplu lisans anahtarı kullanımına izin verir. Bu yüzden daha kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir bir lisanslama ve anlaşma türüdür. Burda alınan lisans kurum ve firma adına microsoft tarafından özel olarak çıkartılır.Bu lisans türünde lisans bir bilgisayar bağlı değildir,kurum içinde  her hangi bir bilgisayarda kullanıla bilir.

Akademik Lisans : Eğitim Verilen Akademik kurumlarda kullanılan ve tübitak ve eğitimi denetleyen kurumlar tarafından alınan özel izinlerle verilen bir lisans türüdür. Akademik lisans eğitim veren kurumlar icin izinler alındıktan sonra microsoft tarafından özel izinle open lisans gibi sadece o kurumun adına acılır.   

Yazar HakkındaYorumlar

Yorum yok.

Yorum yaz